W ostatnich latach w Polsce bardzo wyraźnie zmieniają się zwyczaje żywieniowe. Bardzo dużą popularnością zaczynają się cieszyć produkty spożywcze, które odznaczają się przede wszystkim swoimi właściwościami prozdrowotnymi. Jednym z nich są bez wątpienia kiełki warzywne, które przez wielu dietetyków są nazywane pokarmem życia. W artykule wyjaśniamy skąd się wzięły kiełki, co sprawia, że są one tak zdrowe i tak często zalecane do spożywania oraz jakie nasiona najczęściej się kiełkuje.
Dlaczego i kiedy ludzie zaczęli jeść kiełki?
Jedzenie kiełków nasion ma już tak naprawdę ponad 1000-letnią historię. Sam pomysł na spożywanie kiełków zawędrował do Europy z Dalekiego Wschodu, a dokładniej z Chin. Według tamtejszych podań pomysł na jedzenie kiełków wziął się z nagłej potrzeby, jaką mieli żeglarze, płynący w poszukiwaniu lądu w górę rzeki Jang-tse-kiang. Nie mając już nic innego do jedzenia, stwierdzili, że spróbują zjeść kiełkujące pod wpływem wilgoci resztki fasoli. Okazało się, że jedzone kiełki były nie tylko bardzo smaczne, ale także niezwykle pożywne i szybko dodały im sił. Po powrocie do domów żeglarze podzielili się swoim odkryciem z innymi osobami i od tej pory zaczęto w Chinach bardzo doceniać taki rodzaj pożywienia i jego właściwości odżywcze.
Dziś w sklepach można już kupić wiele rodzajów kiełków, które są hodowane z różnych rodzajów nasion. Kiełki można też bez problemu wyhodować samodzielnie.
Jakie są właściwości prozdrowotne kiełków?
Nazwanie kiełków pokarmem życia jest związane z tym, że kiełki są bardzo dobrym źródłem różnego typu łatwo przyswajalnych witamin i minerałów, błonnika oraz aminokwasów.
O to dlaczego warto jeść kiełki zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów ze sklepu ze zdrową żywnością Batom w Krakowie:
„Jedzenie kiełków jest znakomitym sposobem nie tylko na urozmaicenie swojej diety, ale również na zwiększenie swojej odporności i ochronę przed takimi chorobami cywilizacyjnymi, jak np. choroby nowotworowe czy zawał serca. Dostarczane w kiełkach do organizmu liczne witaminy z grupy B, witaminy A, C, E i H czy takie substancje odżywcze, jak wapń, magnez, cynk, selen czy żelazo, mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia. Na pewno więc warto jest je jeść, zwłaszcza że nie trzeba ich kupować w sklepach, tylko można je wyhodować samodzielnie w domu. W ofercie naszego sklepu ze zdrową żywnością można znaleźć wszystkie potrzebne do tego produkty i akcesoria”.
Jakie nasiona najczęściej się kiełkuje?
Najczęściej stosowane do kiełkowania są różnego typu rośliny motylkowe i zboża. Oczywiście nie wszystkie mają w składzie tak samo dużo witamin i składników mineralnych. Za najzdrowsze uważa się zdecydowanie kiełki brokułów, kiełki lucerny i kiełki soczewicy. Bardzo popularne są jednak również kiełki rzodkiewki, kiełki pszenicy, kiełki grochu, kiełki kukurydzy oraz bardzo charakterystyczne dla kuchni azjatyckiej kiełki fasoli mung. Co istotne, każde kiełki mają nieco inny smak i inną ostrość, dlatego też, zanim znajdzie się swoje ulubione, koniecznie trzeba próbować dostępnych możliwości.
Czy kiełki można hodować samodzielnie?
W ostatnich latach kiełki nie tylko na dobre zagościły na naszych talerzach, ale również coraz częściej są też samodzielnie hodowane w domach. Nie jest to trudne i zajmuje bardzo mało czasu. Wystarczy do tego kupić tzw. kiełkownicę, czyli specjalne, piętrowe naczynie oraz najlepiej bio nasiona do kiełkowania, które są po prostu całkowicie naturalne i nie znajdują się w nich żadne, mogące mieć wpływ na późniejszą zawartość kiełków środki ochrony roślin. Do wykiełkowania nasion niezbędne są oczywiście odpowiednie warunki, czyli odpowiednia ilość światła, optymalna temperatura oraz wilgoć. Niektóre osoby do kiełkowania zakupionych nasion stosują też zwykłe naczynia, np. słoik. W tym przypadku trzeba jednak poświęcić nieco więcej uwagi na to, żeby zapewnić rozwijającym się kiełkom odpowiednią ilość wilgoci, co nie musi być wcale takie łatwe.