Zbliżający się sezon imprez plenerowych to czas, kiedy myślimy o wymianie grilla. Jedni decydują się na klasyczne produkty, opalane węglem drzewnym, inni wybierają modele elektryczne, a część z was zapewne rozważa wersję gazową. Oprócz oczywistych różnic użytkowych poszczególne grille odróżniają się także sposobem oraz czasem przygotowywania potraw. Nie można także zapomnieć o istotnym aspekcie, jakim jest zdrowie. Czy grillowane mięso i warzywa pozytywnie wpływają na nasz organizm? Sprawdźcie!
Grill gazowy
Zacznijmy od krótkiej charakterystyki grilla gazowego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie, w którym płomień powstaje w wyniku spalania gazu. Może to być zarówno propan, jak i mieszanka propanu i butanu, która jest znacznie popularniejsza. Istotna jest konstrukcja grilla, szczególnie w kontekście omawianych kwestii zdrowotnych. Tłuszcz ze smażonych potraw skapuje na tackę ociekową, dzięki czemu nie dostaje się bezpośrednio do płomienia.
Co więcej, grill gazowy pozwala na precyzyjną regulację temperatury. W nowoczesnych modelach, w których zakupie pomoże szybka gotówka, znajdziecie nie tylko kurki, podobne do tych stosowanych w klasycznych kuchniach gazowych, ale także termometr. Pokazuje on aktualną temperaturę grilla, przez co łatwo dostosujecie ją do rodzaju przygotowywanej potrawy. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest podgrzewanie dań, minimalizujące ryzyko ich spalenia czy wysuszenia.
Grill gazowy a zdrowie
Przejdźmy zatem do kwestii zasadniczej, czyli wpływu grilla gazowego na nasze zdrowie. W klasycznych urządzeniach węglowych tłuszcz skapuje bezpośrednio na rozgrzany brykiet czy węgiel drzewny. Powstaje wówczas charakterystyczny dym, który stał się już symbolem domowego barbecue. Warto jednak pamiętać, że w dymie znajdują się różne groźne dla zdrowia substancje, osiadające na przygotowywanych potrawach.
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku modeli gazowych i elektrycznych, w których tłuszcz, będący bezpośrednim źródłem wspomnianych wcześniej szkodliwych oparów, odbierany jest przez tacę ociekową. Nie pozbywamy się oczywiście pobudzającego apetyt aromatu grillowanego mięsa czy warzyw, jednakże powstający dym wolny jest od substancji niebezpiecznych dla naszego zdrowia.
Ekologia
Nie bez znaczenia jest także kwestia ekologiczna. Spalając węgiel drzewny, emitujemy do atmosfery różne substancje, które pogarszają stan powietrza. W przypadku grilla elektrycznego czy gazowego to zjawisko nie występuje. Można porównać grill do klasycznego pieca, służącego do ogrzewania domu. Jak zapewne doskonale wiecie, zgodnie z uchwałami antysmogowymi, w niektórych regionach zabrania się stosowania kotłów węglowych. Promuje się natomiast alternatywne źródła ciepła, do których bez wątpienia należy piec gazowy.
Jeśli więc na sercu leży wam nie tylko własne zdrowie, ale także stan środowiska naturalnego, warto kupić – z pomocą szybkiej gotówki – grill gazowy, który doskonale sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych.