Gastronomiczna kostkarka do lodu – jak działa maszyna do robienia kostek?

W lokalach gastronomicznych różnego typu – tak w restauracjach, jak i barach, pubach, kawiarniach czy lodziarniach korzystanie z urządzeń takich, jak profesjonalna kostkarka do lodu jest na porządku dziennym. Jak działa maszyna do kostek lodu i kiedy może przydać się pracownikom gastronomii?

Czym jest gastronomiczna kostkarka do lodu?

Gastronomiczna kostkarka do lodu to maszyna przeznaczona do użytku profesjonalnego – czyli stosowana w obiektach świadczących różnego rodzaju usługi gastronomiczne. Funkcjonalność urządzeń tego rodzaju wynika z możliwości szybkiej produkcji dużych ilości lodu przeznaczonego do spożycia, ale nie tylko.

Gastronomiczna kostkarka do lodu jest niezwykle wydajna. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujesz, możesz w ciągu doby uzyskać nawet od kilku do kilkudziesięciu kilogramów lodu! Woda do produkcji może być dostarczana do zbiornika z zewnątrz (ręcznie) lub tez kostkarkę podłącza się bezpośrednio do instalacji wodnej.

Kolejną zaletą profesjonalnej kostkarki do lodu jest możliwość zautomatyzowania jej pracy. Oznacza to, że urządzenie jest w stanie produkować lód praktycznie bez przerwy, całą dobę i przez siedem dni w tygodniu, bez konieczności specjalnej, dodatkowej obsługi ze strony pracownika. Tym samym właściwie w dowolnym momencie można sięgnąć do zasobnika kostkarki, by pobrać porcję świeżo zmrożonych kostek. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kostkarki?

Profesjonalne, gastronomiczne kostkarki do lodu to urządzenia oferowane w różnych rozmiarach, zarówno mniejszych i kompaktowych, jak i w postaci gabarytowo dużego sprzętu, spotykanego w większych lokalach gastronomicznych czy obiektach usługowych (bary szybkiej obsługi, a także hotele i podobne miejsca). Często wielkość sprzętu idzie właśnie w parze z jego wydajnością – im większe, tym więcej lodu w przeciągu doby może wyprodukować.

Drugim parametrem, który trzeba brać pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej kostkarki gastronomicznej do lodu, jest metoda schładzania. Obecnie urządzenia te mogą działać w trybie chłodzenia powietrzem (oszczędne, nie zużywają dodatkowej wody, ale potrzebują wolnej przestrzeni wokół, by pobierać niezbędne do chłodzenia powietrze) lub też chłodzenia wodą. W drugim modelu konieczne jest podłączenie maszyny do lodu bezpośrednio do instalacji, za to taki sprzęt można zamontować nawet w niewielkich pomieszczeniach, gdzie panują wysokie temperatury.

Nie można pominąć również poruszonej wyżej kwestii wydajności. Urządzenia do produkcji lodu mogą, w zależności od modelu czy producenta, działać całą dobę, generując w tym czasie oczekiwaną ilość kostek. Tę należy oczywiście dostosować do indywidualnych potrzeb danego obiektu – kostkarki o większej wydajności potrzebować będzie duża restauracja czy hotel, słabszego urządzenia zaś niewielka kawiarnia.

Jak wykorzystać lód z kostkarki?

Przede wszystkim lód produkowany przez kostkarkę nadaje się jako składnik deserów, napojów, koktajli i podobnych, zwykle płynnych lub półpłynnych wyrobów. To jednak nie wszystko. Duże ilości lodu, zwykle przynajmniej częściowo rozkruszonego, mogą być wykorzystywane do schładzania potraw – na paterach wyłożonych kostkami podawane są świeże owoce morza czy surowe przekąski. Lód pozwala w takiej sytuacji dłużej zachować optymalną temperaturę, a także chroni jedzenie przed szybkim zepsuciem się.

Na koniec warto również wspomnieć o wykorzystaniu lodu do schładzania butelek z napojami, najczęściej alkoholowymi – w wąskich, metalowych wiaderkach umieszcza się butelkę, a następnie zasypuje ją rozdrobnionym lodem. Taki zabieg ułatwia utrzymanie niskiej temperatury wina czy szampana poza szafką chłodniczą, gdy trunek podawany jest do stolika lub pokoju hotelowego.

Artykuł sponsorowany