Z jagodami Goji wiąże się znana w Chinach legenda. Zgodnie z nią pewien mędrzec, który na stałe włączył je do swojej diety, dożył bardzo sędziwego wieku. Zacznijmy jednak od początku…
Czym są owoce Goji?
O jagodach Goji jeszcze niedawno wielu z nas mogło nawet nie słyszeć. Dziś są coraz bardziej popularne i częściej spotykane. W sklepach spożywczych spotkamy przede wszystkim owoce suszone. Znajdziemy je między innymi w internetowych sklepach z ekologiczną żywnością np. SklepAgnex.pl.
Jagody Goji rosną na krzewie, który dorasta do wysokości 1 – 2 m. Mają postać niewielkich, wydłużonych, czerwonych owoców. Po wysuszeniu mogą przypominać żurawinę. Również w smaku są do niej podobne, choć odrobinę cierpkie. Jagody Goji mogą być spożywane zarówno w postaci owoców suszonych, jak i świeżych. Warto jednak pamiętać, że świeże owoce zrywane z krzewu gołymi rękoma, szybko czernieją. Przy dotknięciu do skóry zachodzi reakcja utleniania. Stąd jagody Goji zbiera się, strząsając je z krzewu na specjalne maty.
Jagody Goji rosną między innymi w Chinach, Mongolii oraz Tybecie. Dojrzewają w okresie od sierpnia do października. Dobrze znoszą też uprawę w Polsce. Krzew nie jest gatunkiem wymagającym. Dobrze znosi suszę oraz wysoką temperaturę. Uważany jest za roślinę mrozoodporną.
Historia jak z bajki
Chińska legenda mówi o długowiecznym człowieku imieniem Li Quing Yen. Historia ta ma wiele wersji. Wszystkie one zgadzają się w jednym. Li Quing Yen żył bardzo długo, a swoją długowieczność zawdzięczał jagodom Goji. Znany był z zamiłowania do ziołolecznictwa oraz prowadzenia zdrowego trybu życia. Jego długowieczność została podobno dobrze udokumentowana. Zgodnie z przekazami przeżył przeszło 252 lata. Swoje zdrowe i długie życie – według legendy – zawdzięczał spożywanej każdego dnia zupie z jagód Goji oraz odpowiednio długiej dawce snu.
Co ciekawe, Li Quing Yen nie był jedynym żyjącym tak długo Chińczykiem. Ta sama legenda wspomina bowiem, że jako 11-letni chłopiec spotkał trzech mędrców. To oni przekazali mu wiedzę na temat długowieczności. Każdy z nich żył ponoć ponad 300 lat.
Co mówią współczesne badania?
Choć w historie o postaciach mogących cieszyć się tak sędziwym wiekiem trudno uwierzyć, w legendzie może być jednak ziarnko prawdy. Owoce Goji uważane są bowiem za jedne z najzdrowszych owoców na naszej planecie. Wszystko za sprawą zawartych w nich wartościowych substancji. Ich bogactwo i stężenie może działać na naszą korzyść.
Występuje w nich między innymi witamina C, E oraz witaminy z grupy B. Co ciekawe, stężenie witaminy C jest w nich około 50 razy większe niż w pomarańczy. Ważne są także zawarte w jagodach Goji mikroelementy. Poza żelazem, którego jest w nich około 3 razy więcej niż w szpinaku, występuje ponad 20 innych ważnych dla naszego zdrowia pierwiastków. Opisywane owoce to również bogactwo innych, cennych składników, w tym polisacharydów, karotenoidów, antyoksydantów i flawonoidów. Zawierają też błonnik pokarmowy, który reguluje pracę układu trawiennego. Nazwę „jagody długowieczności”, zgodnie z twierdzeniem Michio Kushi, zyskały owoce Goji dzięki temu, że pobudzają organizm do produkcji HGH, czyli hormonu wzrostu. Jak wiadomo, wraz z wiekiem zdolność ta znacznie spada.
Owoce Goji mogą być spożywane na wiele różnych sposobów. Dobrze smakują dodane do herbaty albo wody lub jako składnik koktajli. Mogą być też stosowane jako dodatek do zup owocowych oraz potraw z ryżu i warzyw.