Mleko kokosowe jest znanym i docenianym, szczególnie w krajach azjatyckich i Ameryce Południowej, dodatkiem do dań. Posiada wspaniały, intensywny aromat i charakterystyczny smak, oraz całą gamę pożytecznych właściwości, które sprawiają, że jest popularny nie tylko w kuchni, ale i w przemyśle kosmetycznym. Gotowe mleczko kokosowe w puszce, butelce lub kartonie można bez problemu kupić w każdym sklepie spożywczym. Ale równie dobrze, przy odrobinie chęci, przygotujemy je samodzielnie w domu. To nic trudnego, a daje mnóstwo satysfakcji.
Właściwości mleczka kokosowego
Mleko, w odróżnieniu od wody kokosowej, ma gęstą kremową konsystencję i białą, głęboką barwę. W większości składa się z tłuszczu, głównie zaś z nasyconych kwasów tłuszczowych. W 100 g produktu znajduje się go ok. 24 g. Reszta to węglowodany i (ok. 3 g) błonnik (ok. 2g) i białko. Mleko pozyskuje się poprzez ekstrakcję miąższu z orzecha kokosowego. W zależności od ilości wody, jaką zastosuje się w trakcie tego procesu, mleko kokosowe jest bardziej lub mniej kaloryczne.
Mleczko kokosowe to źródło cennych składników mineralnych. Znajdziemy w nim: mangan, miedź, fosfor, żelazo, oraz selen. Oprócz tego również witaminy z grupy B, niacyny, kwas foliowy i niewielka ilość witaminy C. Jednak główne właściwościowi prozdrowotne przypisuje się kwasowi laurynowemu, który ma działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Stosowanie mleczka kokosowego pomaga budować odporność, poprawia wygląd i kondycję skóry, wspomaga metabolizm, łagodzi objawy wrzodów żołądka, oraz pomaga walczyć ze stanami zapalnymi w przypadku reumatyzmu i innych chorób autoimmunologicznych. Korzyści ze spożywania mleka kokosowego są zatem dość liczne.
Zastosowanie mleczka kokosowego w kuchni
Mleko kokosowe doceniają w szczególności amatorzy zdrowego żywienia, oraz osoby pozostające na diecie wegańskiej, ponieważ może ono z powodzeniem zastąpić produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego. Jest również zalecane alergikom oraz chorym na nietolerancję laktozy. Domowe mleczko kokosowe można przyrządzić z dobrej jakości wiórków kokosowych i wody. Wystarczy zalać je wodą, pozostawić na dobę do napęcznienia, a następnie zmiksować i przelać przez gazę. Domowa wersja będzie nico rzadsza od sklepowej, ale równie aromatyczna.
Bez względu na to czy mamy do dyspozycji kupny produkt, czy wyrób własny, mleczko wykorzystamy w kuchni na wiele rozmaitych sposobów. Świetnie sprawdzi się w deserach i słodkich koktajlach. Można je ubijać zupełnie jak tradycyjną kremówkę, i stosować jako dodatek do ciast, tortów oraz innych wypieków. Mleczko zmiksowane ze świeżymi lub mrożonymi owcami będzie dobrym pomysłem na szybkie i pożywne śniadanie. Z powodzeniem nada się również do zagęszczania zup, szczególnie tych w postaci kremów. Zapewni im niezwykle aksamitną konsystencję oraz egzotyczny, nieoczywisty charakter. Mleczko kokosowe to również podstawa wielu tradycyjnych, azjatyckich sosów w tym np. curry.